Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sawinie rozpoczęły swoją działalność 19 grudnia 2003 roku, jako pierwsza tego typu instytucja dla osób niepełnosprawnych w powiecie chełmskim. Jednostką założycielską i prowadzącą jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sawinie.
Placówka pobytu dziennego czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 i oferuje szeroki wachlarz usług rehabilitacyjno – usprawniających dla osób niepełnosprawnych przez 7 godzin dziennie.
Uczestnicy, którzy ze względu na rodzaj schorzenia nie są w stanie samodzielnie uczęszczać na zajęcia dowożeni są autobusem przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Warsztaty realizują zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. W zajęciach uczestniczy 25 osób niepełnosprawnych powyżej 16–tego roku życia mających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ze wskazaniem do udziału w terapii zajęciowej.
Realizacja tych zadań odbywa się poprzez m.in.:
-
ogólne usprawnianie,
-
rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
-
przygotowanie do życia w środowisku społecznym,
-
poprawy kondycji fizycznej i psychicznej,
-
rozwijania psychofizycznych sprawności niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej,
-
rehabilitacja społeczna,
-
rozwijanie zainteresowań i uzdolnień,
-
rehabilitacja zawodowa – wykształcanie umiejętności zawodowych (obsługa urządzeń, umiejętność współpracy w grupie, plan pracy, itd.),
-
pomoc w uzyskaniu zatrudnienia (nauka pisania dokumentów aplikacyjnych, korzystanie z zasobów internetowych),
-
poradnictwo zawodowe (sposoby szukania pracy w Internecie odpowiedniej do swoich predyspozycji i możliwości),
-
szkolenia zawodowe (uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach),
-
wizyty studyjne w zakładach pracy.
Dodatkowo:
-
załatwianie drobnych spraw na poczcie, w Urzędzie Gminy, w aptece, w banku, itp.
-
rozwijanie zainteresowań
-
kształtowanie właściwych postaw i umiejętności społecznych
-
zaznajomienie i wytłumaczenie praw osoby niepełnosprawnej
-
zapoznanie z organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych
W ramach działalności Warsztatu funkcjonuje pięć pracowni:
Pracownia gospodarstwa domowego to zajęcia uczące uczestników samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych funkcji życiowych. Uczą zaradności, odpowiedzialności i pracy zespołowej.
W pracowni uczestnicy zapoznają się z zasadami prowadzenia gospodarstwa domowego tj. wykonywania wszystkich czynności z zakresu gotowania – w tym sporządzania zup, sosów, sałatek, dań mięsnych, pieczenia ciast, wykonywania przetworów na zimę z owoców i warzyw oraz przygotowywania przekąsek. Ponadto osoby niepełnosprawne uczą się utrzymywania porządku na stanowisku pracy i w najbliższym otoczeniu; sprzątania, prania, prasowania, odkurzania, itp. Planują także posiłki, układają jadłospisy, budżety posiłków i listy zakupów, obsługi sprzętu AGD, a w wolnych chwilach uprawiania ogródka warzywnego i rabatek kwiatowych.
Pracownia Stolarska to nauka obróbki drewna. Pracownia oferuje swoim uczestnikom usprawnienie funkcji manualnych. W czasie trwania zajęć uczestnicy nabywają umiejętności obsługi urządzeń i elektronarzędzi stolarskich takich jak: cięcia drewna piłą kątową oraz prostą, przybijania gwoździ, posługiwania się zszywaczem tapicerskim, czyszczenia drewna papierem ściernym oraz wiertarką oscylacyjną, wiercenia wiertarką stołową oraz ręczną elektryczną i mechaniczną, klejenie ram oraz ikon, wycinania w sklejce oraz w drzewie wyrzynarką cienko brzeszczotową, polerowania drewna przy pomocy tarczy poleracyjnej, wyrównywania nierówności drewna przy pomocy taśmowej maszyny czyszczącej, posługiwania się szlifierką elektryczną, cięcia płótna, malowania. W pracowni powstaje wiele wyrobów: ramy do obrazów, podobrazia, ikony, kwiaty ze sklejki i drzewa lipowego, układanki drewniane, rybki, motylki i ptaszki ze sklejki przywieszane do sufitu, anioły ozdobne, wiatraki ogrodowe, różnego rodzaju statuetki, karmniki, świeczniki. Praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności pozwala uczestnikom na dokonywanie różnych drobnych napraw, co podnosi u nich poczucie własnej wartości.
Pracownia poligraficzna. Uczestnicy pod nadzorem instruktora nabywają i utrwalają umiejętność obsługi komputera oraz osprzętu. Przy pomocy programów do edycji grafiki i edytorów tekstu tworzą projekty: prezentacji i plików multimedialnych, kartek okolicznościowych, plakatów, zaproszeń, folderów reklamowych oraz wizytówek. Uczą się także bezpiecznie i efektywnie poruszać po Internecie przy użyciu różnych przeglądarek i wyszukiwarek internetowych. Uczestnicy wdrażają się w zaawansowaną obsługę Eksploratora Windows, OpenOffice i Microsoft Office, pakietów antywirusowych programów oraz samej budowy jednostki. Dodatkowo podopieczni ćwiczą robienie zdjęć i nagrywanie filmów oraz obróbkę elektroniczną powstałych materiałów poprzez dodawanie efektów i korektę jakości obrazu. Cały czas świadczymy usługi poligraficzne. Prowadzona jest również aktywizacja zawodowa poprzez ćwiczenie pisania życiorysu i listu motywacyjnego, wyszukiwanie ofert pracy lub szkoleń na stronach tematycznie poświęconych karierze zawodowej i jej doskonaleniu. Trenowana jest umiejętność gospodarowania finansami oraz trening społeczny i orientacji w terenie. Prowadzone są rozmowy na różne tematy, zarówno o życiu jak i o komputerach. Poznawane są nowinki techniczne, omawiana jest przydatność komputerów i ich wykorzystanie w życiu codziennym.
Pracownia krawiecka. Praca w pracowni rozwija zdolności poznawcze, intelektualne, korzystnie wpływa na sprawność psychomotoryczną, uczy cierpliwości, dokładności i odwagi, aby rozpocząć pracę i starannie ją wykonać. Zajęcia w pracowni krawieckiej umożliwiają uczestnikom kształtowanie i rozwój zdolności manualnych w zakresie posługiwania się różnymi przyborami krawieckimi m.in. igłą, rozpruwaczem, nożycami, miarką, mydełkiem krawieckim, oraz obsługi żelazka, maszyny do szycia i overlocka. Podczas zajęć uczestnicy uczą się szycia ręcznego i maszynowego, haftowania ozdobnymi ściegami, filcowania wełny. Wyuczone umiejętności uczestnicy wykorzystują w praktyce podczas wykonywania zleconych poprawek krawieckich (skracanie i zwężanie różnego typu odzieży, wszywanie zamków, obszywanie firan i wszywanie taśmy ściągającej, zszywanie rozprutej odzieży itp.). Poznają także tajniki przygotowania wykrojów i szycia odzieży np. spódnicy, bluzki, sukienki czy stroi na przeglądy i przedstawienia. Pracownia krawiecka aktywnie bierze udział w przygotowaniu wytworów, które są sprzedawane na różnego rodzaju kiermaszach. W ramach zajęć w pracowni prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, podczas której uczestnicy wykształcają sprawności psychofizyczne potrzebne do podjęcia zatrudnienia, uczą się pisania dokumentów aplikacyjnych, również prowadzone są pogadanki na temat pracy i jej znaczenie w życiu człowieka, praw i obowiązków pracownika, wyjeżdżają do zakładów krawieckich, aby zapoznać się z organizacją pracy w poszczególnych działach.
Pracownia rękodzielnicza. W pracowni stosowane są rodzaje terapii: socjoterapia, ergoterapia, arteterapia. Uczestnicy zdobywają umiejętności z zakresu hafciarstwa, tkactwa, zdobnictwa, wikliniarstwa, układania kompozycji kwiatowych, wykonywania stroików świątecznych. Powstają tu przepiękne serwetki, gobeliny, makramy, stroiki okolicznościowe, przedmioty dekoracyjne, opakowania na prezenty, księgi okolicznościowe, kartki okolicznościowe i świąteczne. Do prac wykorzystywane są dary natury takie jak: muszle, patyczki, suszki, kamienie, szyszki, itp. Poprzez wykonywanie prac rękodzielniczych uczestnicy pracowni mogą dać upust swojej wyobraźni, kształtują poczucie estetyki i wrażliwości na piękno. Podczas zajęć kształtowana jest cierpliwość, wytrwałość, poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę oraz tak ważna umiejętność współpracy w zespole. Rozwijana jest samodzielność oraz wiara we własną użyteczność. Wykonywane prace charakteryzują się pomysłowością i różnorodnością zastosowanych technik. Zajęcia mają również na celu usprawnianie czynności manualnych, motoryki malej i dużej, ćwiczenie koordynacji wzrokowo–ruchowej oraz poprawienie sprawności czynności samoobsługowych w życiu codziennym.
Podczas zajęć w pracowniach powstają różnego rodzaju wytwory, które można później nabyć na organizowanych przez WTZ kiermaszach, bądź na miejscu w warsztatach.
Środki zgromadzone w ten sposób przeznaczone są na wypoczynek i rehabilitację społeczną uczestników, np. na: wycieczki, wyjazdy do kina, itp.
Oprócz zajęć w pracowniach podstawowych prowadzone są także zajęcia dodatkowe uwzględniające psychofizyczne możliwości uczestników a także ich zainteresowania i uzdolnienia. Obejmują m.in. zajęcia plastyczne, muzykoterapię, zajęcia z psychologiem, rehabilitacja ruchową i zajęcia usprawniające, udział w imprezach kulturalno – oświatowych, zajęcia z koła fotograficznego i teatralno – tanecznego, rekreacje, wypoczynek, wycieczki.
Warsztaty Terapii Zajęciowej aktywnie uczestniczą również w działaniach na rzecz społeczności lokalnej włączając się w różne przedsięwzięcia i inicjatywy. Są to m.in.:
-
usługi poligraficzne, stolarskie, krawieckie, rękodzielnicze i z zakresu gospodarstwa domowego,
-
uprawa sadzonek, projektowanie klombów i zasadzanie ich kwiatami na terenie miejscowości Sawin,
-
działania na rzecz integracji społecznej,
-
realizacja projektów,
-
współpraca z instytucjami i organizacjami,
-
promocja gminy.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są instytucją otwartą na każdą formę współpracy i pomocy nie tylko osobom niepełnosprawnym ale również innym grupom społecznych. W godzinach popołudniowych już od kilku lat działa Nieformalna Grupa Aktywności Lokalnej „Przystań” skupiająca m. in: osoby starsze, nieaktywne zawodowo, kobiety, osoby w średnim wieku i inne, które chcą aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. W ramach cotygodniowych spotkań odbywają się zajęcia usprawniające (nording walking, ćwiczenia na sprzęcie), spotkania okolicznościowe: wigilie, śniadania wielkanocne, spotkania przy ognisku, wycieczki np. do Krainy Rumianku, Nałęczowa, itp.
Hasłem przewodnim działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej GOPS w Sawinie są słowa zaczerpnięte z tekstu piosenki Jonasza Kofty pt. ”Ta Ziemia” cyt.: „Wśród swoich ludzkich spraw, pamiętaj nie jesteś sam”.
Jesteśmy dla ludzi i z ludźmi, bo tak naprawdę to człowiek nadaje sens życia drugiemu człowiekowi, pozwala inaczej spojrzeć na problem, chorobę, niepełnosprawność czy samotność. Sami często jesteśmy bezradni, w grupie możemy sobie nawzajem pomóc, zrozumieć i po prosu pobyć razem.
Zapraszamy wszystkich chętnych mających pomysły na aktywizację społeczności lokalnej do współpracy z naszą placówką.





















































Zdjęcie wykonane przez uczestników WTZ.